SMS PÔŽIČKA > INFO > Na čo si treba dávať pozor?

NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR U PÔŽIČIEK?

Z médií často počujeme o prípadoch, kedy si ľudia požičali peniaze a nakoniec zistili, že sa stali obeťou podvodníkov. Preto je treba dobre zvážiť od koho si požičiavate. Zvlášť ak si požičiavate prvý krát, môžete sa ľahko nechať zlákať prvou ponukou, ktorá pre vás nebude výhodná a môžete sa tak dostať do problémov.

RPMN

1) Prečítajte si dôkladne zmluvu

I keď budete potrebovať peniaze rýchlo, nenechajte sa zlákať a skôr ako podpíšete zmluvu, si ju veľmi dobre preštudujte. Každá zmluva by mala byť stručná a výstižná. V zmluve musí byť vypísané jednoznačne poplatky, akou formou sa peniaze vyplatí, sankcie za oneskorenie v splácaní. Dajte si pozor aj na odseky písané malým písmom, kdekoľvek na zmluve. Práve tam sú vo väčšine prípadov uvádzané informácie, čo sa stane, keď pôžičku nebudete splácať.

2) Poskytovateľa pôžičky si preverte

Nezabudnite, že je pôžička záväzok mnohokrát na niekoľko rokov. Než sa pre online pôžičku peňazí rozhodnete, zistite si o poskytovateľovi čo najviac informácií a detailov od známych alebo na internete. Akú má firma históriu, koľko má zákazníkov a ako boli s vybavením pôžičky spokojní. Môžete sa tiež pozrieť do obchodného registra, alebo či je členom v asociáciách.

3) Zistite si všetky poplatky

Z ponuky vám musí byť jasné hlavne poplatky, ktoré sú s pôžičkou spojené, najmä celková suma na zaplatenie, početnosť splátok, dobu splácania a RPMN. V žiadnom prípade neplatí rovnica nízky úrok - lacná pôžička. Najlepším ukazovateľom výhodné pôžičky je sledovať RPMN, ktoré vám odhalia okrem úroku aj všetky poplatky a náklady spojené s pôžičkou.

4) Sankcie

Všetci sa pri dojednávaní pôžičky zameriavajú na poplatky a úrok, ale je potrebné sa pýtať, čo bude nasledovať v prípade, že nebudete schopní pôžičku splácať. Musíte vedieť aké sankcie zo zmluvy vyplývajú, ich výšku a kedy si ju môže poskytovateľ naúčtovať. Niektoré firmy zarábajú práve na vysokých sankciách. V najhorších prípadoch končí dlžníci v exekúciách.

5) Pozor na vlastnícke práva k nehnuteľnosti

U nesolídnych firiem môžete v zmluve naraziť aj na pojem "spätný leasing nehnuteľnosti". V skutočnosti to znamená, že v rámci úveru prevedú poskytovatelia vašu nehnuteľnosť na seba. Ide o veľmi rizikovú situáciu. V prípade, že nebudete mať peniaze na splatenie úveru, môže vás spoločnosť z nehnuteľnosti vysťahovať a vy stratíte právo na spätné odkúpenie.

Publikované 29.9.2012